fbpx

Single post

Yaza Fit Girmek İçin Bu 5 Yöntemi Mutlaka Uygulayın

Yaz ayları kapıda! Deniz, kum ve güneşli havalar çoğu kişi için heyecan ve mutluluk verici olsa da, bazılarımız için yaza fit girme isteğinden dolayı endişe verici olabilir. Soğuk havalarda iştahın artması, uzun gecelerde can sıkıntısından yenilen atıştırmalıklar, evde geçen zamanın artmasıyla hareketin kısıtlanması gibi nedenler kilo almanıza ve şişkinliğinizin artmasına neden olmuş olabilir. Ancak bu durumu çözülemeyecek bir sorun olarak görüp keyfinizin kaçmasına izin vermeyin! Yeme alışkanlıklarında yapacağınız birkaç değişiklikle şişkinlik ve fazla kilolarınızdan kurtulabilir, yaza fit bir başlangıç yapabilirsiniz. İşte yazı fit karşılamak ve tüm yaz formda kalmak için uygulayabileceğiniz 5 etkili ipucu ve beslenme önerileri.

 

Canınız Bir Şeyler Atıştırmak İstediğinde Önce Su İçin

Diyetisyenlere göre gün içindeki yetersiz sıvı alımı, kendimizi daha aç hissetmemize ve atıştırmalıklara yönelmemize neden olabiliyor. Eğer henüz yeni yemek yemenize rağmen canınız bir şeyler atıştırmak istiyorsa önce su için ve bir süre bekleyin. Bir süre sonra açlığınızın ilk zamanki kadar şiddetli olmadığını fark edeceksiniz. Ayrıca gün içinde yeteri kadar su içmek, vücutta biriken ödemi atmaya ve şişkinliği azaltmaya da yardımcı olacaktır.

 

Kendinizi Aç Bırakmayın

Biliyoruz ki kilo vermek için yapmamız gereken şey gün içinde aldığımız kalori miktarını düşürerek kalori açığı bırakmaktır. Kalori açığı yaratabilmek için normalde yediğinden çok daha az yemek ve öğünler arasında uzun açlık süreleri bırakmak pek de sağlıklı ve sürdürülebilir bir yöntem değil. Aç kalmak kan şekerini düşürerek yorgun ve halsiz hissetmenize ve bünyenizi toparlamak için yüksek kalorili gıdalara saldırmanıza neden olabilir. Kalori açığını kızartma, hamur işi, tatlı gibi yüksek kalorili besinleri sınırlandırıp beslenme rutininize daha çok sebze ve meyve ekleyerek oluşturmanız daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yöntem olacaktır.

 

Öğünlerinizi Dengeli Planlayın

Öğünlerinizi planlarken öğün saatlerinize ve besin değerlerine önem gösterin. Öğünlerinizi protein değeri açısından yüksek olacak şekilde planlamaya ve karbonhidrat ihtiyacınızı tam buğday, çavdar gibi daha az işlenmiş tahıllardan almaya özen gösterin. Doyuruculuğu yüksek ve kalori değeri düşük olan yeşilliklere her öğünde mutlaka yer verin. Eğer ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme programı hazırlamakta güçlük çekiyorsanız ya da bir sağlık sorununuz varsa mutlaka bir diyetisyen desteği alın.

 

Günlük Hareketinizi Artırın

Hareket etmenin önemini hepimiz biliyoruz. İş, sosyal hayat, ev işleri derken spora ve egzersize zaman ayırmak bazılarımız için zorlayıcı olabilir. Ancak gün içindeki hareket miktarını artırarak da forma girmek mümkün. Asansör ya da yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanmak, otobüsten birkaç durak erken inip yürümek, market alışverişini arabayla yapmak ya da eve sipariş etmek yerine yürüyerek yapmak gibi basit aktivitelerle günlük hareket miktarınızı artırabilirsiniz. 

 

Lifli Gıdalar Tüketin

Lif değeri yüksek gıdalar tüketmek daha uzun süre tok kalmanızı sağlayarak öğünler arasındaki atıştırmalık ihtiyacınızı önleyebilir. Ayrıca daha az porsiyonla daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Lifli besinler, bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlığı ve sindirim sorunlarını önler. Arpa, çavdar, yulaf, brokoli, mısır, karnabahar, elma, bezelye, yaban mersini gibi gıdalar yüksek lif içeriğine sahiptir. 

Günlük yaşamın koşuşturmacası içinde bu besinlerden yeteri kadar tüketmesi her zaman mümkün olmayan ya da bu besinleri sevmeyen bireyler için kullanımı pratik ve bitkisel kaynaklı bir lif kaynağı olan HerbaFiber’ı önerebiliriz. İçerisinde inulin, enginar yaprak ekstresi, yeşil çay ekstresi, yaban mersini ekstresi bulunan HerbaFiber, yüksek lif içeriği ile uzun süre tok kalmanıza, sindirim sistemini destekleyerek şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Aromasız ve %100 suda çözünebilir özelliği ile, katı ya da sıvı dilediğiniz gıdalarla karıştırarak tüketebileceğiniz HerbaFiber, tamamen bitkisel kaynaklı ve vegandır.

Siz de bu ipuçlarını uygulayarak yaza fit bir şekilde girebilir ve tüm yaz formda kalabilirsiniz!

Leave A Reply