fbpx

Single post

Hindiba kökü lifi- kanıtlanmış bir Prebiyotik.

Hindiba kökü lifi- kanıtlanmış bir prebiyotik.

 

Hindiba, dünyanın birçok yerinde yabani formunda yetişen karahindiba ailesinin çok yıllık bir bitkisidir. Hindiba bitkisinin kökü, inülin olarak bilinen karbonhidrat enerjisini depolar. İnülin içeriği yüksektir, köklerin taze ağırlığının yaklaşık %15- %20’si, çiftçilerin inülin ekstraksiyonu için hindiba ekmesine izin verir.

İnülin ayrıca soğan, muz, enginar, pırasa, sarımsak ve diğer meyve ve sebzelerde daha az miktarda bulunur. İnülin eski çağlardan beri tüketilmektedir. “Avcılar ve toplayıcıların” zamanında, günlük alım miktarı paleontologlar tarafından günde yaklaşık 135 g olarak hesaplanmıştır.6 Günümüzde hindiba kökü artık diyetimizin düzenli bir parçası olmasa da lifleri (inülin ve kısa zincir formu, oligofruktoz olarak da adlandırılır) hala ve lif açısından zenginleştirilmiş birçok gıda ürününde veya gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Günümüzde hindiba bitkisi, sıcak su ile kökünden hafif inülin ekstraksiyon elde etmek için çiftçiler tarafından yetiştirilmektedir. Hindiba kökü lifi, uzun ve kısa zincirli inülin için genel bir terimdir. Kısa zincirli inülin, yani oligofruktoz veya fruktoz-oligosakarit (FOS), uzun zincirli inülinin enzimatik olarak daha kısa parçalara kesilmesiyle elde edilir.

Ticari üretim için kullanılan enzim, kökte de doğal olarak bulunur ve özellikle geç hasat zamanı boyunca aktiftir. İnülinin zincir uzunluğu, onu farklı gıda uygulamaları için daha çok yönlü hale getirmek için değişebilir. Polimerizasyon derecesi (DP), zincir uzunluğunu tanımlamak için kullanılmaktadır.   Örneğin, daha uzun zincirler (DP≥10) daha kremamsı bir his verir, bu da onu yağ azaltma için ideal kılarken, daha kısa zincirler (DP = 2–9) biraz tatlı, temiz bir tat verir ve bu nedenle genellikle gıda ürünlerinde şekerin azaltılması için kullanılmaktadır. Daha kısa ve daha uzun zincirli inülinin özel kombinasyonları da yapılabilir, bunun bir örneği, yaklaşık %50 daha uzun zincir ve %50 daha kısa zincirli inülinin bir kombinasyonu olan BENEO’dan Orafti® Synergy1’dir.